Test Świadomości według Hawkinsa to sposób pomiaru poziomu świadomości danej osoby. Test ten składa się z 17 poziomów, z których każdy reprezentuje określony stan świadomości. Poziomy świadomości według Hawkinsa to hierarchia wartości, które określają nasze myśli, działania i emocje. Im wyższy poziom, tym osoba jest bardziej świadoma siebie i świata, a także na ile jesteśmy otwarci na rozwój duchowy i osobisty.

Jeśli w Twoich odpowiedziach przeważała ilość odpowiedzi A, to jesteś na najniższym przedziale poziomów, działasz na strachu, gniewie i wstydzie. Przy większości odpowiedzi B, wchodzisz już w poziom odwagi, akceptacji i zadowolenia. Natomiast jeśli w większości jest odpowiedź C, to jesteś na dobrej drodze do całkowitego szczęścia i miłości. (Test znajdziesz na przycisku: Pobierz darmowy materiał).

Poniżej krótki opis każdego z poziomów:

  1. WSTYD – na tym poziomie dominują emocje takie jak poczucie winy, wstyd i lęk. Osoby na tym poziomie często doświadczają depresji i samotności.
  2. WINA – w tym polu energii osoby chcą wyrządzać karę i ponosić karę. Prowadzi to do, samoodrzucenia, masochizmu, wyrzutów sumienia, stałe poczucie ” To moja wina”, skłonności samobójcze. To źródło wielu chorób psychosomatycznych.
  3. APATIA na tym poziomie osoby cechują brak chęci do życia, poczucie beznadziei, poczucie bycia dla innych ciężarem, poczucie “nie mogę”
  4. ŻAL – przeważające poczucie takie, jak: bezsilność, rozpacz, poczucie straty, czucie się przegranym, poczucie “dłużej już nie dam rady”
  5. STRACH – osoba na tym poziomie ciągle robi uniki, próbuje za wszelką cenę zapewnić sobie bezpieczeństwo, jest zaborcza, jest zazdrosna, pełna niepokoju.
  6. POŻĄDANIE – pragnienie jest stale niezaspokojone, nienasycone. Stałe poszukiwanie na zewnątrz zdobyczy, korzyści, przyjemności.
  7. ZŁOŚĆ – na tym poziomie osoby radzą sobie ze strachem przemocą, groźbą, atakiem
  8. DUMA – poczucie bycia lepszym od…, poczucie wyjątkowości, perfekcjonizmu, poczucie “to ja mam rację”, skupienie się na osiągnięciach i potrzeba bycia uznanym.
  9. ODWAGA poczucie: dam radę to zrobić, determinacja, radość z życia, produktywność, sprawczość, niezależność. “Działania osoby na tym poziomie są zazwyczaj skuteczne”.
  10. NEUTRALNOŚĆ sposób życia bez większych skoków emocjonalnych, nie rywalizowanie, nie ocenianie innych. Myślenie: nie ważne jak by było – jest dobrze.

Zauważyłam, że wystarczy zaobserwować kilka głównych dominujących odczuć i to, co zadziewa się w naszym otoczeniu, aby odnaleźć swoje miejsce na tej skali.

Wszystkie poziomy świadomości określone przez dr. Hawkinsa można podzielić na dwie grupy.

Jak wygląda Twoje życie na pierwszych 8 poziomach świadomości?

Pierwszy poziom jest to poziom ofiary/kata, dualizm, poza strefą kreacji pozytywnej. Gdy poziomy od 1 do 8 dominują w Twoim życiu, jest w nim przewaga negatywnych emocji takich jak złość, frustracja, lęk, złorzeczenie i czarnowidztwo. Oznacza to, że otoczenie, które jest wokół, rzadko bądź wcale odpowiada standardom dobrego, spokojnego życia. Możesz mieć złe samopoczucie, kłopoty zdrowotne i przewlekłe choroby. Często zdajesz się na opinię innych i za nią podążasz, lub wprost przeciwnie: nie przyjmujesz zdania innych, Twoje jest najważniejsze. Możesz też mieć uczucie sprzeciwu gdy czytasz te słowa, bo przecież “tyle już wiem i to na pewno nie o mnie”. Jak to mówią: “po owocach ich poznacie” 🙂

Możesz myśleć: “wiem swoje”, ale np. zasobność Twojego portfela, lęk z którym budzisz się rano, czy uczucie wyższości, gdy ktoś nie wie tego, co Ty, jest nieudolny, czy postrzegany przez Ciebie jako słaby, jest Twoim papierkiem lakmusowym. Gorycz, apatia, narzekanie, to dominujące odczucia i nawet gdy podszyte są pozytywnym spojrzeniem “z góry” na życie, to jest to raczej wyjątek, nie reguła. Żyjesz tutaj i to, co przeważa w Twoim życiu jako realia dnia codziennego zaświadcza o Twojej świadomości. 

Czy cechuje Cię: “nie umiem, nie dam rady”? Czy zaraz po: “nie umiem” pojawia się: “jak mogę to sprawdzić? jaki jest kolejny krok?

Wtedy wchodzimy w poziom odwagi –  kreacji pozytywnej.

Czym jest drugi poziom, kreacji? Jak go rozpoznać?

Poziom ten poznasz po drobnych pozytywnych szczegółach dnia codziennego: gdy wjeżdżasz na zatłoczony parking, pomyślisz: “fajnie byłoby gdyby czekało na mnie wolne miejsce” i ono pojawia się “magicznie”. Myślisz o kimś, o czymś i rzeczy dzieją się same, bez Twojej ingerencji, praktycznie bezwysiłkowo. Tak też płyną do Ciebie pieniądze, relacje są w przeważającej mierze harmonijne, a świat zewnętrzny jest tego odbiciem. Wokół Ciebie panuje względny porządek i spokój. Mogą zdarzać się jakieś turbulencje, ale mają one charakter zewnętrznych działań, które na Ciebie oddziałują, nie zaś Twojej sprawczości. Poznasz to po tym, że nie jesteś zwykle w te sytuacje bezpośrednio emocjonalnie zaangażowana. Możesz też łatwo wyjść z nich, albo je ominąć bez większego szwanku i uszczerbku.

Zachowujesz względny spokój w życiu. Na poziomie odwagi możesz mieć  także poczucie, że są momenty gdy tracisz grunt pod nogami. Na tym poziomie świadomości masz jednak niezbywalne odczucie towarzyszące Ci cały czas, że “zawsze, wszystko dzieje się na Twoją korzyść”, oraz że Twoje życiowe trudności są przejściowe i możesz oddać je sile Wyższej, Wszechświatowi, Bogu. Wierzysz w swoją sprawczość, cieszysz się życiem, jesteś w większości rozluźniona i spokojna. Możesz mieć jeszcze odczuwanie rzeczywistości jako dualnej. Oceniasz zachowania ludzi, zjawisk, sytuacji, ale są one zwykle postrzegane przez Ciebie w kategoriach lekcji. Odnosisz je do siebie zadając sobie pytanie: “jaka lekcja płynie dla mnie z tego doświadczenia, co ja z niej wynoszę?”

Wszystko co Cię spotyka i jest obiektywnie postrzegane przez Ciebie jako negatywne jest powodem do zmiany siebie i poszukiwania dróg rozwoju. Rozpoczynając od siebie.

Niezależnie od tego na jakim poziomie świadomości jesteś, warto znaleźć rozwiązanie, narzędzia, ludzi, którzy pomogą Ci iść w górę 🙂 Możesz też umówić się z nami na bezpłatną 15-minutową rozmowę podczas której poznamy się i dowiesz się jak możemy Ci pomóc.

Powodzenia.