AKTUALNOŚCI

Czas na przedsiębiorcze kobiety!

Czas na przedsiębiorcze kobiety!

Jak informuje portal Business Insider Polska Polki znajdują się w czołówce Europy, jeśli chodzi o przedsiębiorczość.

Jeśli chodzi o motywację do zakładania swoich firm portal wskazuje, że nie jest to bezrobocie. Większość kobiet zakładających własną działalność nie jest osobami bez pracy. „67 proc. kobieto podjęło tę decyzję po pracy w innej organizacji lub instytucji”.

Raport „Zawód: Prezeska – Diagnoza Przedsiębiorczości Kobiet”. zrealizowany przez Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego, Bank Citi Handlowy i Sieć Przedsiębiorczych Kobiet (Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet) wskazuje na znaczny odsetek kobiet wśród osób prowadzących, zarządzających firmami. Badanie na podstawie których powstał raport zostały przeprowadzone w lutym i marcu 2017.

Jak wskazuje Raport „Na świecie funkcjonuje ponad 200 mln firm prowadzonych przez kobiety. – przeszło 120 mln to firmy z grupy TEA (Total Early-stage Entrepreneurial Activity), pozostałych 100 mln to firmy dojrzałe, zatrudniające lub planujące zatrudnić kolejnych pracowników w ciągu kilku przyszłych lat.”

„Rozkład wieku w grupie badanych przedsiębiorczyń w dużej mierze odpowiada rozkładowi wieku w całej populacji Polek prowadzących własny biznes. – największa grupa, bo prawie połowa badanych, to prezeski w wieku 36-45 lat, które po zgromadzeniu doświadczenia zawodowego zdecydowały się na rozpoczęcie kariery „na swoim” (46%). Prawie 1/3 właścicielek to kobiety mające mniej niż 36 lat (29%), podczas gdy co czwarta badana to przedsiębiorczyni powyżej 46 roku życia.”

„Jak podkreślono w raporcie, bezrobocie czy powroty z urlopów macierzyńskich nie są głównymi powodami zakładania firm przez kobiety, wbrew temu, co często się wydaje. Tylko co ósma przedsiębiorczyni przebywała na macierzyńskim przed założeniem firmy., a tylko 4 proc. było wcześniej bezrobotnymi. Powody, dla których Polki zakładają biznesy, napawają optymizmem: Chcą przejść „na swoje” – 42%, dążą do rozwoju zawodowego – 37 %”

Women in Work

Portal Biznes Insider Polska wskazuje, że „Polska znalazła się na 9. miejscu w przygotowywanym przez PwC rankingu analizującym sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) – „Women in Work Index”.”

Sytuacja jest gorsza jeśli chodzi o wynagrodzenia kobiet, które za identyczną pracę jak mężczyźni nadal otrzymują niższe wynagrodzenie. Badanie PwC wskazuje, że „w 2021 roku kobiety w Polsce powinny zarabiać tyle samo co mężczyźni”. Takie zrównanie wynagrodzeń jest prognozowane na podstawie rankingu „Women in Work Index”.  Ranking analizuje takie wskaźniki jak: stopa bezrobocia, dostęp kobiet do rynku pracy, rodzaj zatrudnienie (pełny lub niepełny wymiar godzin), a także bezpieczeństwo pracy i różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn.

Firmy prowadzone przez kobiety są bardziej stabilne

„Według badania przeprowadzonego przez Firmy.net oraz Instytut Badań i Analiz OSB przedsiębiorstwa prowadzone przez kobiety charakteryzują się większą stabilnością cen, poziomu sprzedaży i sytuacji finansowej. Kobiety w biznesie są bardziej otwarte na różnorodność. Dopuszczają do głosu różne opinie, chętnie poznają zdanie osób o odmiennych poglądach. Są również większymi optymistkami niż mężczyźni. Rzadziej od nich podejmują bardzo ryzykowne decyzje i zazwyczaj wolą się zabezpieczyć i w każdej sytuacji mieć wcześniej przygotowany inny plan działania na wypadek niepowodzenia podstawowej strategii.”

 

Dobre wyniki i pozytywne wskaźniki udowodniają, że warto! Warto działać, bo osiągnięcie sukcesu jest na wyciągnięcie ręki.

Nasza Fundacja od początku swojej działalności wspiera kobiety. Wśród najistotniejszych celów naszej działalności jest: promowanie rozwoju przedsiębiorczości wśród kobiet aktywnych.

Trzymamy za Was kciuki!

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas i otrzymuj najnowsze informacje
róże